Самому подбати про душевні рани

безкоштовні вправи для дорослих та дітей

Безпека

Що відбувається під час "вправ"?

Вправи складаються з аудіо з словесними інструкціями, які повинні викликати легкий стан трансу. Це стан, під час якого відчуваєш себе не повністю пробудженим, так як ніби дрімаєш або знаходишся в напівсонному стані.

Яка мета "вправ"?

“Вправи” зазвичай допомагають емоційній стабілізації і викликають в більшості людей відчуття безпеки, спокою та ін. Ще один можливий ефект- суб’єктивне зменшення відчуття стресу.

Коли мені слід бути особливо обережним/-ою?

Немає загальних тверджень, в якому випадку ці вправи абсолютно безпечні. І навпаки відноситься до того питання, коли вони можуть бути небезпечними. Ми принципово рекомендуємо, щоб Ви хоча б в цих ситуаціях робили вправи тільки після консультації з психологом. (Перелік по потребі неповний):
– Ви маєте психічне захворювання.
– Ви знаєте, що у Вас є диссоціативне порушення. В такому випадку ці вправи Вам, можливо, не підходять.

Чи можливі небажані побічні дії?

В загальному ці методи вважаються безпечними. В інших місцях подібні вправи доступні без будь-яких правил техніки безпеки. Але ми за максимальну обережність та прозорість і тому вказуємо на можливі аспекти. Також вправи можуть викликати в деяких людей сильні негативні емоції. Це залежить від багатьох індивідуальних факторів, які не можна для кожного однаково передбачити. Якщо це станеться в Вашому випадку, то зупиніть вправу та по можливості якнайшвидше поговоріть з психологом.

Де я можу робити вправи?

Під час вправ ви не можете реагувати на навколишнє оточення так, якби ви були би повністю бадьорі. Тому краще робити ці вправи в такому оточенні, яке не потребує Вашої повної уваги. Наприклад, краще не робити ці вправи, якщо Ви повинні наглядати за маленькими дітьми або включена плита. В ідеалі робіть ці вправи в безпечному місці, де Вас ніхто не потурбує. Це, звичайно, не завжди можливо. Але завжди є компроміси! Після того, як у Вас уже буде деякий досвід з вправами, Ви зможете їх проводити в стресових ситуаціях та оточенні- це також може бути необхідним. Для цього в решті решт вони і існують!

Чи можу я робити ці вправи під час психотерапії?

Все, що Ви робите в житті, впливає на псхотерапевтичний процес. В загальному вправи добре підходять для того, щоб конструктивно вплинути на терапевтичний процес. Ми рекомендуємо проговорити з Вашим терапевтом, що Ви маєте бажання робити ці вправи. В більшості випадків те, що Ви можете виконувати між сеансами стабілізаційні вправи, розглядається терапевтами як підтримка.

Це "керована медитація"?

Вправи подібні до керованих медитацій, які можуть бути знайомі Вам із багаточисленних додатків та занять йоги. На створення цих вправ надзвичайно сильно надихнула робота гіпнотерапевта та психотравмотерапевта доктора медицини Шарлотти Бальтруш, яка зі своєї сторони з інших джерел вивчала ці методи та через багато років ще більше їх вдосконалила. Саме деталям надається велике значення в дієвості вправ, і тому це все не повинно бути звалено в одну купу. Ми робимо нашу адаптацію цих методів універсальною і тому доступною поза межами терапевтичного оточення. В зв’язку з тим, що ми з Вами не знайомі, ми не можемо дати жодних індивідуальних порад та оцінок щодо ризиків, чи ці методи матимуть для Вас небажаний ефект.

Коли я повинен перервати вправу?

Ці вправи зазвичай безпечні та добре працюють для більшості людей. Ви повинні перервати ці вправи в тому випадку, якщо Ви: – переживаєте неприємний досвід – відчуваєте неочікувану або раптову реакцію, яка додає Вам сильної невпевненості або лякає.

List of Supporters

Olena P. – Pediatrician. Translation and Voice Interpretation

Anastasiia G. – Volunteer

iZOTOPE – Audio Software

The exercises are based on ideas and concepts of the psychotrauma-therapist Dr. med. Charlotte Baltrusch which we are adapting here. Special thanks for her continuing support!